Наш навчальний заклад
Новини
Консультації

       Шановні батьки та відвідувачі сайту!

   Пропонуємо Вам оновлену серію порад та консультацій стосовно виковання та розвитку ваших малят. Протягом року серія наших консультацій буде поновлюватись та охоплюватиме безліч проблем.

Запрошуємо Вас до співпраці! 

"Сімейні свята та розваги
для гармонійного розвитку
вашого малюка"
 

  Сімейні свята мають величезні можливості для розумового розвитку дитини та для розвитку всіх її талантів. 
«Нехай кожен з нас пригадає своє дитинство, і він побачить, що свято для малюка зовсім не те, що для нас, що це дійсно подія в житті дитини і малюк рахує свої дні від свята до свята... Безбарвним та сірим було б дитинство, якби у ньому не було свят...» - відзначав К.Д.Ушинський.
Давайте заглянемо до словника, щоб дізнатись, яке значення має поняття «свято». Слово «свято» має декілька значень:
• день урочистості, присвячений до честі чи до пам'яті когось чи чогось;
• вихідний, не робочий день;
• день радості та урочистостей з приводу кого або чого-небудь (сімейне свято);
• релігійне свято.

 З історії свята

У такого явища як свято дуже багата історія. Свята існували у всіх народів світу з сивої давнини. Історики часто починають розглядати історію свята з епохи Стародавньої Греції та Риму, адже в ті часи проходили святкування, ретельно підготовлені та організовані. Стародавні греки любили свята і займались ними активно, з великою віддачею. Свій вільний час вони організовували так, що він мав більш активний характер, ніж праця. Недаремно більшість давньогрецьких свят перетворювались в активні ігри та змагання, і піком таких свят стали Олімпійські ігри, що проходили в спеціально збудованому містечку Олімпії один раз на чотири роки.
Для всіх православних людей головним святом завжди була Пасха, її називали святом всіх свят, урочистістю всіх урочистостей. Великими святами православної церкви також вважались дванадцять свят протягом року, що прославляли Ісуса Христа та Божу Матір, а також п'ять, присвячених євангельським подіям.
Крім православних свят, в побуті існували ще свята сімейні, і якщо язичницькі, православні , календарні свята на протязі всієї історії зникали, змінювались на інші, то сімейні свята були присутні завжди. Їх можна визначити як організований відпочинок з приводу якоїсь визначної для всіх членів сім'ї події. Традиційно до них відносяться дні народження, хрестини, весілля тощо.
Сімейне свято - одна з надзвичайно важливих форм дозвілля, адже під час сімейного дозвілля формується уважне ставлення членів родини один до одного, вміння підняти настрій оточуючим. Свято - це завжди позитивні емоції, радісне спілкування, веселі змагання, можливість помірятись своїми силами. Позитивні емоції, творчість - найважливіші фактори свята. Вчені довели, що сміх є надзвичайно сильним терапевтичним фактором. Вже лише очікування свята здатне викликати у дитини масу позитивних емоцій. Рухливі ігри, ігри - атракціони, забави, потішки, сюрпризи, якими насичена будь-яка програма свята, часто супроводжуються несподіваними комічними ситуаціями, викликають сміх, емоції здивування, захвату, тому навіть вже один цей фактор робить свято незамінним засобом профілактики і лікування багатьох розладів. 
Під час підготовки та проведення сімейних свят діти отримують можливість проявити високу активність, ініціативу, самостійність, творчість, що позитивно впливає на розвиток їх здібностей та особистісних якостей. 
Процес підготовки до свята об'єднує всю сім'ю однією метою та спільними завданнями, створенням сценарію, проявом активності, прикрашанням та облаштуванням кімнати. 
Сімейні свята відіграють важливу роль в житті дитини і дають доступні розумінню дитини докази батьківської любові, що, в свою чергу, впливає на доброзичливе ставлення дитини до батьків. Саме сімейні свята мають безмежні можливості для гармонійного розвитку всіх здібностей дитини, тому що, прикрашаючи до свята своє житло, придумуючи ці прикраси, сюрпризи для своїх рідних та близьких діти не лише фантазують, а й працюють руками. Потім, вже в процесі проведення самого свята, малята проявляють свої самі різноманітні здібності ті вміння. Жодне свято не обходиться без ігор, а ігри розвивають силу, спритність, швидкість думки, а пісні та танці сприяють розвитку мовленнєвих та вокальних здібностей, формують вміння імпровізувати. Правильно організовані сімейні свята сприяють духовному та творчому розвитку дитини та спрямовані на формування у малюків вміння організовувати свій вільний час.
Сімейне свято - це організований відпочинок з приводу якоїсь визначної для всіх членів сім'ї події. В основу класифікації сімейних свят може бути покладений віковий, соціальний та тематичний принципи:
1. свята для членів сім'ї різного віку (дитячий, дорослий);
2. свята для членів сім'ї з різними соціальними ролями (для сина, дочки, мами, тата,бабусі, дідуся, навіть чотириногого друга);
3. свята різноманітної тематики (день народження, хрестини, 1 вересня тощо)
У кожної сім'ї можуть бути свої свята - початок чи закінчення школи, особливі досягнення в спорті, творчості.
Підготовка і проведення сімейних свят
Система підготовки і проведення сімейних свят включає в себе декілька основних етапів:
1. пізнавальний етап (знайомство зі святом та його особливостями);
2. підготовчий етап (розучування пісень, віршів, виготовлення подарунків, елементів оформлення, атрибутів);
3. етап активної участі у святі. Надзвичайно важливо пам'ятати, що ніхто не може розважити того, хто сам цього не хоче.
4. етап наступного проживання свята. Це означає, що у дитини може з'явитись потреба поділитися враженнями.
Найбільш традиційним сімейним святом є день народження одного з членів сім'ї. Діти, як правило, з нетерпінням чекають на свій день народження. Дуже важливо, щоб він запам'ятався не лише кількістю подарунків, але й цікавою його організацією. Батькам слід пам'ятати, що день народження дитини це перш за все її свято. Тому все, що відбувається у цей день має приносити задоволення саме малюку. Разом з дитиною слід обговорити етапи підготовки дня народження, тобто композицію свята, розробку сценарію, продумування інтер'єру, підготовку сувенірів для гостей. Важливою умовою, що забезпечить успіх святкування дня народження, є складання відповідного сценарію.
Сценарій - це попередньо підготовлений детальний план проведення будь-якого видовища. Робота над сценарієм включає в себе декілька етапів:
1. створення задуму;
2. визначення ідеї сценарію;
3. відбір літературно-художнього, ігрового, художньо-спортивного та іншого матеріалу;
4. компонування відібраного матеріалу у відповідності до задуму та ідеї;
5. визначення художньо-виражальних засобів;
6. аналіз відібраного матеріалу.
  При складанні сценарію необхідно враховувати вік дитини, її інтереси, особливості характеру, кількість запрошених гостей, умови проведення свята.
Сценарії можуть бути одно сюжетними та безсюжетними. В односюжетному сценарії всі епізоди об'єднані змістом, наприклад, «Весела подорож», «Пригоди друзів», «Нашому імениннику». Безсюжетні сценарії складаються з окремих конкурсів, ігор, розваг, не поєднаних одним змістом. Батьки разом з малюком повинні обговорити всі основні моменти проведення свята, визначити місця для ігор, для святкового столу та для театралізованих дійств. Для гостей, крім ігор та розваг, слід продумати сувеніри та призи, які повинні отримати усі без винятку діти. Важливою умовою також є тривалість спільної групової діяльності діток. Закінчити її варто тоді, коли у дітей все ще буде бажання продовжувати діяльність, тільки тоді збережеться відчуття отриманого задоволення та яскраві радісні спогади про проведений час. Необхідно також передбачити достатню кількість часу для самостійних ігор та розваг дітей. Добре продумана композиція свята повинна сприяти збереженню позитивного емоційного настрою в усіх присутніх, попереджати перевтому, розвивати інтерес, задовольняти потребу дитини в самостійності та активності. 
Усі види сімейних свят та розваг, в яких би формах вони не проводились, призводять до певного педагогічного результату. Свято матиме найбільший ефект, якщо в ньому прийматимуть участь п'ять - шість діток. Можна попередньо домовитись з батьками інших діток про частування, сувеніри для переможців конкурсів та змагань.
Сімейні свята допомагають зберегти емоційне та психічне здоров'я малюків. Під час сімейного свята дитина відчуває єднання з сім'єю та її членами. 

 Приємного святкування!

 

"Дорослим про права маленьких"  

  В Конвенції про права дитини, яка була схвалена від 20листопада 1989 року зазначається,що:
- діти мають право на особливе піклування і допомогу;
- сім'ї, як основі осередку суспільства і природному середовищу, для зростання і благополуччя всіх її членів і особливо дітей мають бути надані необхідні захист і сприяння, з тим щоб вона могла повністю покласти на себе зобов'язання в рамках суспільства; 
- для повного і гармонійного розвитку її особи необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любов і розуміння;
- дитина має бути повністю підготовлена до самостійного життя в суспільстві та вихована в дусі ідеалів, проголошених у Статуті Організації Об'єднаних Націй, і особливо в дусі миру, гідності, терпимості, свободи,рівності і солідарності...
- в усіх країнах є діти, живуть у виключно тяжких умовах, і що такі діти потребують особливої уваги;
Отже, враховуючи належним чином важливість традицій і культурних цінностей кожного народу для захисту і гармонійного розвитку дитини, визначаючи важливість міжнародного співробітництва для поліпшення умов життя дітей в кожній країні, зокрема в країнах, що розвиваються. 
«Подаруй дитині любов та піклування!»
 • Окрім їжі дитина потребує доброти, сердечності, безпечного спокою батьківського тепла.
 • Проявляйте великодушність: дозвольте дитині втішатися своїми замислами та фантазіями.
 • Заохочуйте рухову активність дитини: хай вона в міру своїх сил сідає, підводиться, ходить, бігає, стрибає тощо.
 • Дайте можливість дитині звертатися до вас із численними запитаннями й отримувати на них чесні відповіді, а також експериментувати, шукати досліджувати.
 • Не слід ідентифікувати ваші думки і почуття з потребами дитини. 
 • Якомога рідше удавайтеся до покарань: дитина і так переживає за свої невдачі, адже саме усвідомлення провини вже є покаранням для неї.
 • Слова дорослого дитина не завжди може зрозуміти, тож звертайтеся до неї серцем, очима, посмішкою, руками.
 • Створіть у родині атмосферу душевного тепла та затишку, людяності і щирості.
 • Не забувайте, що дитина повинна мати власний куточок.
 • Значна частина вашого часу і вашої уваги має також належати вашій дитині.
 • Навчіть дитину розуміти красу і тішиться нею - радіти з усього, навіть з найменшої дрібнички.
 • Підтримуйте і заохочуйте дитину до праці, навіть тоді, коли вона робить помилку.
 • Виховуйте в дитині почуття відповідальності, враховуючи, звісно, її сили та можливості.
 • Залучати дитину до різноманітних активних занять: як до забав, так і до праці.
 • Коли звертаєтеся до дитини з проханням щось зробити, не забувайте пояснити їй, як саме слід виконати ваше прохання.
 • Допоможіть дитині відчувати власну значимість та потрібність для вас, для родини.
 • У ставленні до дитини будьте толерантними, терпимими, проявляйте доброзичливість - тільки тоді вона навчиться платити іншим людям тим самим.
 • Завжди дотримуйтеся даних дитині обіцянок.
 • Допоможіть дитині перемагати відчуття поразки, навчіть її бути оптимістом і тішиться майбутніми радощами.
 • Намагайтеся завжди поводитися врівноважено, навіть тоді, коли ви гніваєтеся на дитину.
   Отже, сім'я - колиска духовного, морального народження людини. Саме в родині, серед найближчих та найдорожчих дитини людей формується її особистість, розвиваються моральні якості, сприйняття навколишнього світу, людського суспільства та ставлення до нього.

 Прислухайтеся до свого малюка!
 
 
«Безпечна іграшка для Вашого малюка» 
  Пропонуємо Вам поради фахівців з приводу правильного обрання іграшок та про необхідність відмови від них за умови неналежної якості. 
Аби не було неприємних сюрпризів, обираючи іграшку, слід керуватися наступними критеріями: вона має бути без запаху, бодай навіть слабкого. Чим сильніший запах, тим більше виділяється летких токсичних речовин.
Слід уникати пластмасових іграшок, покритих фарбою чи лаком. Варто зазначити, що більшість фарб є токсичними, вони можуть відшаровуватися та потрапляти на руки та всередину дитячого організму. Тож іграшка не повинна «линяти», залишати сліди фарби на руках.
Не купуйте занадто «голосні» іграшки. Звучання брязкальця повинне бути ніжним, а не оглушливим. Інакше у малюка можуть виникнути проблеми зі слухом та вимовою. Іграшка має бути максимально міцною, на ній не повинні виднітися сколи, тріщини, зазубрини, отвори, сліди клею. Особливо це стосується брязкалець, на яких не повинно бути паперових наклейок.
Всі деталі мають бути міцно закріплені, на м'яких іграшках не приклеєні, а пришиті. Продукція для дітей до трьох років взагалі не повинна містити дрібних деталей.
Уникайте м'яких іграшок з довгим хутром. Приміром волосся ляльок має бути добре закріпленим в основі. Матеріал, з якого виготовлена іграшка, повинен бути придатним для прання. Якщо ви маєте вибір, то віддавайте перевагу продукції вітчизняних виробників. 
Не соромтеся вимагати у продавця сертифікат відповідності або декларацію про відповідність, який видається лише після відповідних лабораторних досліджень. Не забудьте перевірити термін дії документів. Можна перевірити збіг артикулів з додатку до сертифікату та відомості сертифікату з артикулами на іграшці або її пакуванні. Звісно, така процедура відбере певний час, зате гарантуватиме бажаний результат.
Купуйте іграшки в спеціалізованих магазинах. Там вони коштують дорожче, але більше шансів, що забавка пройшла всі етапи контролю безпеки. 
Також велике значення має маркування, воно має бути виконане державною мовою, легко читатися та не змиватися. 
На товарному ярлику повинні бути такі позначення:
 • товарний знак підприємства-виробника або його представника;
 • найменування та місцезнаходження виробника;
 • графічний попереджувальний символ позначення віку у вигляді кола, в якому є контур обличчя та вказівки вікової групи;
 • попереджувальні написи (наприклад: «Обережно! Вогненебезпечно»; «Не призначено для дітей віком до 3 років - містить дрібні деталі»).
 • Відсутність маркування - показник нелегальності походження іграшки.
 • Всі іграшки повинні бути упаковані в пакети з полімерної плівки. Порушення цієї вимоги найбільш актуальне для м'яконабивних виробів. Придбана на ринку іграшка без упаковки, яка, немов губка, увібрала в себе шкідливі речовини ззовні, а може й стала «притулком» для збудників тяжких хвороб (туберкульозної палички, стафілококів, стрептококів), часто спричиняє серйозне захворювання у дитини.
  Окрім цього, характерні порушення вимог щодо безпеки м'яконабивних іграшок полягають у неміцності та порушенні цілісності швів, а також вмісті у набивці шкідливих домішок (ртуть, миш'як, свинець тощо).
  Гострі кути і кромки конструкторів та трансформерів, а також металеві іграшки з грубо обробленими деталями можуть спричинити травмування шкіри. Коли мова йде про маленьких дітей - тут важливою умовою безпечності є важкодоступність дрібних деталей (коліщаток, пружинок, кілець), які дитина могла б запхнути до рота.
  Дитячі транспортні засоби обов'язково повинні мати висновок про перевірку на безпеку: систем управління, гальмування, ймовірності перекидання під час маневрів тощо. До товарів з підвищеним ризиком слід віднести плавзасоби. Тут варто пам'ятати, що м'ячики та надувні тваринки розраховані для використання у якості іграшки, і аж ніяк не плавзасобу - вони можуть не витримати ваги дитини!
  Ну і, звичайно ж, не слід забувати, що іграшка має бути не лише безпечною та гарною, а й корисною. Адже саме в процесі гри значною мірою відбувається процес формування світогляду дитини, розвитку її розумових здібностей та практичних навиків. Тож обираючи, чим порадувати свого малюка, бажано відразу ж уявити, що він буде робити з новою забавкою: просто споглядати її, як красиву статуетку чи залучить до різноманітних ігор, використовуючи свій творчий потенціал. Головним привабливим фактором для дитини є можливість що-небудь з нею зробити (розібрати і зібрати, рухати різноманітні частини, возити, викликати появу певних звуків тощо). Так, великі м'які тварини (зайці, ведмеді, слони), яких малюк не зможе навіть довго утримувати в руках, служать швидше прикрасою для кімнати чи подушкою, але аж ніяк не учасником гри. Важко назвати розвиваючими і заводні чи деякі електронні іграшки.
 Обов'язково слід звернути увагу на технічні характеристики виробу. Якщо кільця піраміди важко нанизати на стержень, частини матрьошки із скрипом поєднуються одна з одною, а колеса машинки погано прокручуються, навряд чи це принесе як моральне, так і практичне задоволення дитині. Не рекомендують захоплюватися іграшками, які формують у дитини агресивну поведінку (всілякі монстри, чудовиська, воїни з агресивним виразом обличчя і таке інше).
Безпечних Вам іграшок та веселих ігор! 

 Сайт "Дошкільна освіта"